Vaipa valides on oluline, millest see tehtud on

Vaip kootakse kiududest, mis määravad lõpuks selle olemuse ja vastupidavuse. Erinevatel kiududel on erinevad omadused ja seda tasub kindlasti arvestada, kui valite vaipa koju, kontorisse või mujale. Valiku lihtsustamiseks annamegi ülevaate olulisematest kiududest ja nende omadustest.

 

Nailon ehk polüamiidkiud

Nailon on sünteetiline kiud ja parim valik pakutavatest võimalustest. Nailon näeb hea välja ja seda on lihtne hooldada. Tegemist on kõige vastupidavama kiuga, mida vaibatootmises kasutatakse. Seda kasutatakse väga erinevates vaipades ja toodetakse kõikvõimalikes värvitoonides. Mida veel tahta – vaip, mis on vastupidav kulumisele, lihtsalt hooldatav, ja seda  mõistliku hinna eest!

Polüpropüleenkiud

Polüpropüleen on tugev sünteetiline kiud, mille tootmine on suhteliselt odav. Polüpropüleenist toodetakse näiteks masinkootud tükivaipu ja väikese silmusega kontorivaipu. Sellised vaibad on üldiselt hea vastupidavusega ja juhul, kui vaibakiud on spetsiaalselt töödeldud, ka üsna lihtsalt hooldatavad. Kiul on head antistaatilised omadused. Töötlemata kiududest vaipu on keerulisem hooldada ja kehva hoolduse korral paistavad need aja möödudes kulunud ja määrdunud. Polüpropüleenist toodetakse näiteks õues kasutatavaid muruvaipu. Vastupidavuse poolest annab hea tulemuse kontorisse mõeldud silmusvaiba kasutamine kodus. Maha liimituna ei ole polüpropüleenist vaibad väga pehmed, kuid spetsiaalse alusvaiba abil on neid võimalik pehmemaks muuta.

Polüester

Ärge laske ennast petta kiu pehmusel! Tegemist on väga pehme sünteetilise kiuga, millel on hea värvipüsivus, kuid vastupidavus jätab soovida. Samuti on see raskesti hooldatav. Käigurajad tekivad tavaliselt kiiresti ja mõne aja pärast pole vaip enam taastatav tema esialgse väljanägemiseni. Uus polüesterkiud näeb välja pehme ja ilus, kuid see ei kesta kaua.

Äge uskuge müüjaid, kes soovitavad polüestervaipu kui väga vastupidavaid. Reeglina nad lihtsalt ei tunne toodet. Kuna polüesterkiudu on odav toota, siis toodetakse sellest ka valmisvaipu küllalt palju lootuses, et leitakse viis kuidas neid vastupidavamaks muuta. Seni on edu olnud tagasihoidlik. Kui aga otsustate polüestervaiba hankida, siis ärge kruvige oma ootusi liialt kõrgele.

Vill

Villa puhul on tegemist naturaalse kiuga ja seetõttu pole ta loodud vastu pidama väga suure koormusega ruumides. Vill on väga elastne ja taastatav kiud ning tal on head tulepüsivad omadused. Villavaip on väärtus omaette  - see peegeldub ka tema hinnas. Mitte iga paigaldaja ei suuda seinast seina villavaipa kvaliteetselt paigaldada. Sama kehtib selle hoolduse kohta. Vaiba hinna ja vastupidavuse optimeerimiseks segatakse sageli villakiude (80%) polüamiidkiududega (20%).