Desso AirMaster - ruumiõhu kvaliteeti parandavad vaibad

Üha enam räägitakse maailmas ruumiõhu kvaliteedi parandamisest. Põhjused selleks on pragmaatilised: inimeste arv linnades kasvab, õhusaaste suureneb ning linnas elavad inimesed veedavad 90% oma ajast siseruumides.

Kuigi Eesti on üks puhtama õhuga riike maailmas, sureb meil hinnanguliselt 600 inimest aastas enneaegselt just seetõttu, et on hinganud saastatud õhku. Samuti põhjustab õhusaaste täiendavalt ligi 400 hingamisteede ning 600 südame-veresoonkonna hospitaliseerimise lisajuhtu aastas.

«Halb õhk mõjutab meie majandust eelkõige seoses suuremate tervishoiukuludega. See tähendab kaotatud tööpäevi haiguslehe võtmisel, kulutusi tervishoiuteenustele ja ravimitele,» kirjutab  Euroopa Komisjoni Eesti esinduse poliitikaosakonna juht Paavo Palk. «Õhukvaliteedi seos südame- ja veresoonkonna ning hingamisteede haiguste, vähi, aga ka näiteks impotentsusega on väljaspool kahtlust,» lisas ta.

Tartu Ülikooli tervishoiu instituudi dotsent Hans Orru on põhjalikumalt uurinud, millist mõju avaldab saastatud õhk inimestele. Tema sõnul on kõige suurem kahju kaotatud eluaastad ja kahju võib ulatuda isegi kuni 400 miljoni euroni aastas."Erinevad õhus lenduvad peenikesed saasteosakesed on inimeste tervisele ohtlikud, sest jõudes kopsudesse, tekitavad nad sekundaarseid ühendeid, mis mõjutavad tervist. Lisaks sellele võivad nad minna otse vereringesse ja mõjutada sealtkaudu erinevaid elundeid," selgitab ta.

Euroopa Keskkonnaagentuuri hinnangul läheb halb siseõhukvaliteet tervishoiusüsteemidele maksma igal aastal 630 miljardit eurot. Samal põhjusel kaotab majandus 169 miljardit eurot töötajate vähenenud produktiivsuse arvelt. Seega mõjutab ruumiõhk meie elu väga olulisel määral.

Üks võimalus ruumiõhu parandamiseks on Desso AirMaster vaibad. Nende patenteeritud tehnoloogia on spetsiaalselt välja töötatud sidumaks õhust terviseriske põhjustavaid mikro- ja tolmuosakesi, muutes sissehingatava õhu puhtamaks. Erinevad mõõtmised on näidanud, et AirMaster seob õhust 8 korda rohkem peentolmuosakesi kui keskmine silepõrandakate ning 4 korda rohkem kui tavaline vaipkate.

Kuidas see töötab? Väga peened tolmuosakesed kogutakse ja hoitakse Desso AirFiltersTM peente kiudude vahel, suuremad tolmuosakesed kogutakse jämedamate, Desso DustCollectorsTM kiudude vahele. Eriline struktuur võimaldab tolmu puhastuse käigus efektiivselt eemaldada, säilitades seega vaiba maksimaalse funktsionaalsuse.

TNO uurimiskeskus Hollandis viis läbi lihtsa testi koolimajas, mõõtes paari nädala vältel peene tolmu kontsentratsiooni (PM10) kahes peaaegu identses klassiruumis. Ühe põrandal oli AirMaster vaipkate ja teisel tavaline silekate. Kokkuvõte kõlas, et peentolmu kontsentratsioon õhus oli märkimisväärselt vähenenud AirMasteriga klassiruumis.

Desso AirMaster on esimene põrand maailmas, millele on omistatud GUI Gold Plus sertifikaat, mis tõestab selle tervislikkust, keskkonnasäästlikkust ning ruumiõhku puhastavaid omadusi.

AirMaster Tallinnas. Euronicsi kontor                                           Sedna Hospital. Mexico.         AirMaster Elements. Cosmo